Čo s orechmi :)

orechy

Čo s orechmi :) dobré rady

Namáčanie

  • Určite nepreskakujte tento krok. Prispeje k tomu, aby boli orechy strávitelnejšie a lahodnejšie. Orechy obsahujú inhibítory enzýmov, ktoré chránia orech (semeno) pred účinkom tráviacich enzýmov. Úloho týchto inhibítorou je zachovať orech v neporušenom stave do chvíle, kým sa dostane do zeme, aby mohol začať klíčiť. Namáčaním a tieto látky zničia, orech začne klíčiť a stáva sa pre nás strávitelnejším a zdraviu prospešnejším.Zároveň je lahodnejší - ako by ste ho čerstvo olúpali.
  • Doba namáčania: kešu 2 hodiny, ostatné orechy cez noc. Ak máte málo času nechajte orechy namočené aspoň pár desiatok minút - aj to je lepšie ako nič. Vodu po namáčaní zlejte a orechy použijte, ak ich nepoužijete hneď dajte ich do chladničky.
  • Pre ešte lepšiu strávitelnosť orechy po namočení ešte aj pomelte - vhodné najmä pre malé deti a starších ľudí.
  • Ak nemáte mlynček alebo mažiar, dajte orechy do potravinového sáčku a pobúchajte kladivkom.

Praženie

  • Ďalšou možnosťou, ako zvýšiť stráviteľnosť je praženie. Síce prídeme o nejakú časť vzácnych látok, ale získame lepšiu chuť a arómu.
  • Rúru nahrejeme na 180°C, orechy dajte na plech a pražte 5 - 8 minút často premiešajte. Energeticky úspornejšia verzia je praženie na panvici.

Skladovanie

Kvôli svojmu vysokému obsahu olejov orechy pomerne rýchlo žlknú. Ideálne by bolo, keby sme ich mohli skladovať neolúpané a lúpať ich až predkonzumáciou. To je bohužiaľ nemožné jedine pri vlašských a lieskových orechov z domácich zdrojov. Mandle je dobré  kupovať v šupke a olúpať ich pred konzumáciou (ak ich cez noc necháme namočené vo vode ľahko sa olúpu). Olúpané orechy by sa mali skladovať v chlade (špajzi) v dobre uzatvorenej nádobe. Pokiaľ je veľmi teplo, dajte orechy do chladničky. Tam rovnako patria aj pomleté alebo nasekané orechy - a musia sa čo najskôr skonzumovať. V chladničke skladujte aj vlašské a pekanové orechy, ktoré sa rýchlo kazia. Pokiaľ máte väčšiu zásobu, uchovávajte ich najlepšie v mrazničke.

Urč
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie