Japonská sójová omáčka sa na trhu prvýkrát objavila v 17. storočí, kedy pôvodom holandský obchodník pôsobiaci v japonskom Nagasaki poslal sud tejto tekutiny do Európy a dostala sa aj do kráľovskej kuchyne do Francúzska. Odvtedy má japonská sójová omáčka s jej charakteristickou vôňou a výraznou chuťou svoje právoplatné miesto v medzinárodnej kuchyni ako univerzálne korenie.
Dnes sa však v obchodoch predávajú tmavé silno aromatické tekutiny, ktoré sa veľmi líšia od pôvodnej prírodnej sójovej omáčky. Preto vždy pozorne čítajte zloženie a etikety na obale výrobku. Väčšina sójových omáčok je vyrobená chemickým procesom zo sójového šrotu a konzervovaná benzoanom sodným. Je to výrobok kontaminovaný sójovým koncentrátom, ethylalkoholom, cukrom, soľou, chemickými farbivami a konzervačnými prostriedkami, ktorý nefermentuje prírodnou cestou niekoľko mesiacov, ale je hotový pomocou chemického procesu počas jedného týždňa. Tradičná sójová omáčka neobsahuje žiadne chemické konzervačné látky. Naša TAMARI omáčka je zložená len z troch základných surovín, a to celé sójové bôby, morská soľ a voda.
Tamari má širokospektrálne využitie, používa pri príprave zeleniny, polievok, šalátov a tradičných japonských pokrmov.
Tip na recept
Teriyaki omáčka
1/3 šálky Tamari omáčky
2PL vody
1PL med
1PL pretlačený cesnak
1PL čerstvý nastrúhaný zázvor
Jarná zelená cibuľka podľa chuti
Všetky suroviny spolu poriadne zmiešame a takto pripravenú omáčku použijeme napríklad ako marinádu na mäso, ryby, tofu alebo aj zeleninu.